akce se koná
    14. až 15. září 2019
neznámý okres

19. - 20. září 2015 - Prameniště - Vanclíkova studánka

Kótou byl pramen potůčku s názvem Vanclíkova studánka. Okolo byl rozsáhlý les ve svahu s velkým množstvím houštin, lesních cest, hromad klád, lesních školek a s členitým korytem odtékajícího potůčku. Samotný bráněný pramen byl zavrtán hluboko pod úrovní okolního terénu.

Lokace: N 49°55‘47,6“, E 16°22‘55,4“

Mapa herního prostoru kolem Kóty X je zde.

Propozice pro tento ročník najdete zde.

Hry se zúčastnilo 58 hráčů ze čtyř zálesáckých středisek a tří paintballových týmů.

Rozřazení týmů    O:
U1:
U2:
U3:
Úkolové seskupení 2015 (18) + Zaječice (8)
1. Středsiko Zálesáka - České Budějovice (5)
Zálesák - středisko Čáslav (11)
Brno 326 (10) + Warhammers (6)

Vítěz 38. ročníku: útok.


Kompletní fotogalerie je ke stažení zde [53 MB].

Rozhodčí: Karel (Zaječice), Jenda (Brno 326/Čáslav) a Drobek (Chrudim)


Fotky a reakce hráčů:

[U3: Brno 326 a Warhammers] Probudili jsme se brzy ráno na louce poblíž našeho seřadiště. Po vyzvednutí pokynů se tým Brna 326 a Warhammers vydal kolem 9:30 do nedaleké hospůdky doladit detaily nad horkým čajem a studeným pivem. Na základě předchozího průzkumu jsme tušili, kdo bude v obraně, což nám umožnilo kontaktovat jiný útok (České Budějovice) a do začátku hry jej transportovat na naše stanoviště. Čaje vychladly a piva zvětrala až 13 minut před dvanáctou a poslední zbytky našeho týmu se rozjely vyvíjet činnost. Ti odvážnější z nás již v té době plnili speciální úkoly.

Konsolidace všech náležitostí na našem stanovišti nám trvala nemile dlouho a tak se bojové operace rozvinuly až kolem 14:00 odpoledne. Jelikož jsme měli k dispozici několik bojových vozidel, umožnilo nám to vybudovat stanoviště dále od bojového prostoru, nechat základu umístěnou podle pravidel nechráněnou a nenachodit přitom mnoho kilometrů. Krátce poté jsme zaznamenali vzdálenou explozi dvou našich paintballových min strategicky umístěných na lesní cestě poblíž Kóty X. Bohužel naše miny “vyřadily” jen civilní auto místního chataře, nikoli bojové vozidlo obránců.

První naše bojová akce se odehrála po 16:30, kdy byly instrukce o lehkém ozbrojeném průzkumu špatně pochopeny a díky absenci včasného rozkazu k ústupu se z toho stala jatka se ztrátou 10 mužů (6x Warhammers, 4x Brno) a cca 2-3 obránců. Zpravodajské informace získané při této akci byly minimální a dostatečně nepopisovaly skutečný terén kolem Kóty X. V mezičase jsme se taktéž dozvěděli, že byl celý tým 11 útočníků z Čáslavi zabit, neboť uvěřil obráncům, že jsou jiný útok. Situace nevypadala příliš růžově. Soupeř využíval prvky mobilní obrany a rychlých průzkumů za pomocí bojového UAZu.

Transport útočníků z Čáslavi, kteří se vrátili z mrtvoliště, proběhl na naše stanoviště kolem 18:00.

Po 19. hodině jsme obdrželi informaci, že se jedna 8členná skupina obránců chce připojit k útočníkům, jelikož si přišli na Kótu X zahrát a do této doby jim nebylo zbytkem týmu umožněno podniknout jakoukoli akci. Jelikož to neodporuje pravidlům hry, rozhodčí tuto změnu schválili. Tento fakt byl námi uvítán, protože při současném poměru ztrát byly naše šance na dobytí Kóty X velmi malé.

Zorganizovali jsme akci, při které jsme potřebovali hromadně naložit tým Warhammers a 8 přeběhlíků a odvést je na naše stanoviště. Mezitím nás čím dál více iritoval UAZ, který často projížděl bojovou oblastí a prováděl výsadky obránců. Rozhodl jsem, že po vyzvednutí naší 14členné skupiny na očekávané trase jízdy UAZu toto vozidlo najdeme a vyřadíme. Po pozitivní identifikaci cíle provedeme rychlou blokádu dvěmi vozidly přes celou šíři vozovky, donutíme jej zastavit a drtivou palebnou převahou jej zničíme. Akce se povedla na jedničku a byla naprosto spektakulární! UAZ byl během několika málo sekund vyřazen 14 útočníky, kteří briskně vyskákali z našich bojových vozidel a zasáhli cíl desítkami střel; řidič se ve zjevném šoku nepokusil vůbec o nic. Bojový výsadek v UAZu nebyl. Čas vyřazení UAZu byl kolem 21:00 v noci mezi obcemi Řeťová a Řetůvka.

Později v noci byl proveden bojový průzkum Kóty X. Prostor Kóty X byl nebráněný. Vypustili jsme několik větších nafukovacích paintballových překážek a odnesli fukar, aby již nešly ráno obnovit.

Noc na našem stanovišti proběhla klidně, jelikož obránci neodhalili naše pozice. Před osmou započal transport jednotek do prostoru poblíž Kóty X. Převést 40 lidí znamenalo 3 jízdy sem a tam. Chvíli po deváté hodině jsme byli na dohled Kóty X. Obránci nás čekali z opačného směru a tak se až na poslední chvíli stahovali do svých obranných pozic. Po předchozím rozdělení úkolů a vytvoření rojnice jsme se přiblížili na dostřel obránců a započal (na můj vkus:)) pomalý a místy urputný boj o každý postoupený metr. Po delší době se nám podařilo zatlačit křídla obrany zpět a zvýšit tlak na obránce, kteří se poté moudře stáhli z Kóty X. Ta byla v zápětí obsazena.
Celý útok nám komplikoval nedostatek plynu v našich zbraních a jejich vysoká poruchovost. Náhradní zbraně obránců ponechané na Kótě X, jakožto i jejich CO2 a stlačený vzduch, jsme s radostí využili. I tak museli brát živí zbraně mrtvým (ale nezáviděli jim:)), abychom měli i nadále čím střílet.

V 11:00 provedla obrana (ustoupená jednotka + navrátilci z mrtvoliště) intenzivní, dobře koordinovaný a takřka úspěšný protiútok. Kótu X ve výsledku udržela jen velmi malá skupinka útočníků. Posily útočníků se vrátily v počtu sedmi z mrtvoliště 15 minut před koncem hry. Do jejího konce byl odražen a zničen jen jeden sporadický útočný pokus třech obránců se ztrátou 2 našich kluků. Kóta X byla útočníky udržena do konce hry a jelikož obrana nenašla žádné stanoviště útočníků, skončila hra vítězstvím útoku se zhruba 9 přeživšími.


[Šedák - 326. středisko Zálesáka Brno]

[O: Task Force 2015 a Zaječice] Již tradičně jsme se přihlásili společně s týmy PPR a pár přáteli jako Úkolové seskupení a dlouho dopředu jsme vymýšleli, jak letos vyzrát na protivníka a při tom vnést do akce něco nového. Pár nápadů bylo, ale kromě nášlapných min jsme se nepustili do realizace různých za vlasy přitažených úskoků.

Naplánovali jsme hlavně strategii pro obranu, protože pro útok je skoro každé větší plánování marné dokud se nespojíme s dalšími útoky. Rozhodli jsme se, že už nebudeme opakovat předloňskou taktiku úplného opuštění Kóty X, ani ji nebudeme tupě hájit a přijali jsme kompromis.

Plán zněl takto: rozdělit obránce na třetiny.
První má za úkol vybudovat obranu Kóty X a hájit její bezprostřední okolí. Další dvě třetiny měli v okolí najít útoky a pokusit se s nimi spojit. Shodli jsme se, že takto pojatá obrana je v nejlepším souladu s tématem hry a se záměrem pořadatelů.

Jak už to bývá, strategie opět nepřežila kontakt s nepřítelem. Nepodařilo se nám nalézt stanoviště žádného útoku, čemuž se při absenci paintballových sítí ani nedivím. Podařilo se nám nalákat na spojení jen jeden útok.

Fousáč: Zásadní byla absence stratéga a vyjednavače (Gucky), který dokáže ukecat nemožné, který byl po prvním střetu bohužel vyřazen. Přitom kam jsme první den přišli (každá skupina), tak narazila na protivníky (Průzkum - nocležiště, Jesteři - 1. vysazení, Delta - 1. vysazení a následné přiblížení ke kótě - kontakt).
I přes to jsme měli celkem dobrou výchozí pozici pro uhájení Kóty X, protože jsme si prošli terén a ztratili jsme jen dva životy.

Fousáč: Osobně jsem kótu viděl až 2. den při střetu. Myslím si, že jsme kótu měli navštívit dříve a prohlédnout si přímo terén, kde se bude odehrávat finální střet...

Co nás ovšem nemile překvapilo, byla zrada jedné třetiny naší obrany.
Třetina skupiny, která měla hájit Kótu X, se prostě přidala na stranu útoku a tak jsme druhý den bojovali proti více než dvou a půl násobné přesile v opevnění, které bylo prakticky celé zničeno.
To se nám stalo osudným.

Za obranu hrálo nakonec 18 hráčů (z toho jeden řidič, který nestřílel) a za útoky 41 hráčů. Kótu X jsme o 12 životů neuhájili.
Poučení pro příště - NEVĚŘIT NIKOMU.

[Gucky - Delta Team]
Kde se v minulosti akce konaly:
:: úvod
:: novinky
:: propozice a pravidla
:: výzbroj a vybavení
:: elektronická přihláška
:: pořadatel

switch language to EN

Archiv:
      :: 2018 (41. ročník)
      :: 2017 (40. ročník)
      :: 2016 (39. ročník)
      :: 2015 (38. ročník)
      :: 2014 (37. ročník)
      :: 2013 (36. ročník)
      :: 2012 (35. ročník)
      :: 2011 (34. ročník)
      :: starší ročníky

autor [author]: Jenda Šafránek
překlad [translation]: Šedák
Zálesáka - Středisko Čáslav
retina displays optimized
návštěvy [visitors]: 39094